درباره ما

شرکت داده‌پردازی ایران در سال ۱۳۳۶ فعالیت خود را به عنوان شعبه‌ای از شرکت آمریکایی آی‌بی‌ام و تحت نام آی‌بی‌ام ایران، آغاز کرد و برای اولین پروژه، دستگاه‌های کارت خوان را برای پردازش و ذخیره اطلاعات نخستین سرشماری عمومی نفوس و مسکن ایران در سال ۱۳۳۵ به کار گرفت.
پس از آن به دلیل فراگیر شدن کاربرد کامپیوتر در محاسبات و ذخیره سازی اطلاعات، دامنه فعالیت‌های این شرکت توسعه یافت و تا سال‌های ۵۶ و ۵۷، با به کارگیری چهارصد نیروی متخصص، به طور تقریباً انحصاری، تمامی فعالیت‌های پردازش و محاسبات الکترونیک در مراکز مهم کشور، که نیاز به کامپیوتر در آنها احساس می‌شد را، پشتیبانی می‌کرد.

پس از انقلاب ۵۷ این شعبه از آی بی ام با واگذاری تمامی امکانات و تجهیزات همراه با حفظ نام تجاری، به عنوان شرکت آی‌بی‌ام سابق به فعالیت‌های خود ادامه داد. در سال ۱۳۶۳ سازمان برنامه و بودجه شرکتی با عنوان داده پردازی ایران را به ثبت رساند و تمامی حقوق مادی و معنوی شرکت سابق را به این شرکت منتقل کرد.

شرکت داده‌پردازی ایران در طول سالهای دهه‌ی 60 و 70، بویژه در دوران جنگ تحمیلی عراق، علیرغم مشکلات ناشی از تحریم اقتصادی، پشتیبانی و ارایه خدمات در زمینه تجهیزات کامپیوتری برای مراکز حساس و استراتژیک کشور را عهـده‌دار بود و در تمام این دوران نیز عملکرد بسیار موفقی از نظر کسب درآمد و سود داشت. باتوجه به سیاست دولت در واگذاری شرکت‌های دولتی، در سال 1379 بخشی از سهام شرکت داده‌پردازی ایران، در مقابل تعهدات دولت به صندوق بازنشستگی کشوری، به این صندوق واگذار گردید.